لات سیاه مشته PDF Print E-mail
Written by مدیر سایت   
Tuesday, 25 May 2010 10:46

kh11 منطقه جنگلی لات سیاه مشته

این منطقه دیدنی با قابلیت های فراوان سیاحتی و گردشگری در فاصله 10 کیلومتری شهر نشتارود قرار دارد که از سمت   شمال به روستای دینارسرا و از جنوب ،شرق، و غرب در احاطه ای جنگل می باشد در قلب این منطقه یکی از روستاهای مصوب بخش نشتا به نام لات سیاه مشته  و دارای 23 خانوار  جمعیت می باشد و قدمت آن با توجه به بافت سنتی این منطقه و وجود بعضی از خانه های قدیمی آن به بیش از یکصد و پنجاه سال می رسد.

 

 

 

از جاذبه های مهم این منطقه، قرار گرفتن روستا در دل جنگل، عبور رودخانه هزار رود از وسط این روستاست. به طوری که روستا را به دو قسمت تقسیم کرده و مناظر چشم نواز آن در کنار رودخانه، نزدیکی به شهر نشتارود و شاهراه سراسری شمال، به جاذبه آن افزوده است. وجود خانه های ساخته شده با مصالح چوب و گل در دو طبقه قدیمی، آب و هوای خنک در فصول گرم سال، طبیعت سرسبز، چشمه های گوارای متعدد، آبشار های پلکانی  دیدنی، رودخانه خروشان  دارای ماهی غزل آلا خال قرمز و جنگل زیبا، این منطقه را در بخش نشتا بسیاز جذاب جلوه داده است.

 

kh2

rs

ab

این روستا با همت و توجه مسؤولان  دلسوز دارای امکانات زیر بنایی همچون جاده،برق،آب شرب و تلفن ثابت می باشد. همچنین در فاصله 3 کیلومتری این روستا در ضلع جنوب غربی و در دل جنگل  و در مقر روستای متروکه قدیمی سیاه مشته  که ساکنین آن در گذشته نه چندان  دور به روستای جدیدالاحداث به نام علی آباد انتقال داده شدند، بقعه ی متبرک امام زاده میر خرم کیا (ع) که بر اساس شجره نامه موجود از نوادگان امام بزرگوار موسی بن کاظم  (ع)  واقع شده است. این امام زاده تا سال های اخیر  دارای صحن و سرایی قدیمی از جنس چوب و گل بود که به دلیل فرسودگی بنا با تلاش و پیگیری هیئت امنا،مردم منطقه و مسؤولان بخش و شهرستان بارگاه امام زاده با فضایی به مراتب وسیعتر و معماری با سبک خاص و از جنس مصالح امروزی تجدید بنا شد. در کنار  آن استراحت گاه زائران ، سرویس بهداشتی ساخته شده ، آب شرب بهداشتی، کلیه لوازم جهت پذیرایی زائران و موتور برق برای روشنائی نیز فراهم  شده است با توجه به اینکه راه دسترسی از لات سیاه مشته به امام زاده یک راه سنگ فرش قدیمی و مالرو می باشد، زائران زیادی مخصوصاً در ایام مناسبتهای مذهبی مختلف که گاه بالغ بر 1000 نفر زن و مرد، پیر و جوان  با پای پیاده این فاصله 3 کیلومتری را طی می کنند و برای زیارت به این مکان مقدس می روند. و این امام زاده و شرایط تردد به آن مکان، خود  نیز یکی از جاذبه های گردشگری در منطقه به شمارمی رود.

r2

r3

si

em

این منطقه با توجه به شرایط ذکر شده فوق در ایام تعطیل سال مخصوصاً روزهای جمعه و در فصول بهار و تابستان پذیرای زائران و گردشگرانی از بخش نشتا ، شهرستان تنکابن و حتی استانهای مختلف  می باشد که جهت گذراندن ایام تعطیل به همراه خانواده به این منطقه زیبا و طبیعت بکر آن سفر می کنند تا یک روز زیبا در دل طبیعت بدور از سر و صدای شهر را سپری کنند. همچنین با وجود حیوانات اهلی همچون مرغ و خروس، گاو و گوسفند  و یک واحد استخر ماهی قزل آلا و کندوی عسل ، ضمن تفریح می توانند از محصولات طبیعی روستا نیز استفاده کنند.

l1

cheah

es

در پایان به مسئولین محترم و سرمایه گذاران  پیشنهاد می شود ضمن بازدید از منطقه ، زمینه های سرمایه گذاری از قبیل راه اندازی تله کابین از لات سیاه مشته  به امام زاده ، احداث مجتمع های تفریحی توریستی، رستوران و پارک از نزدیک مورد بررسی قرار دهند.

Last Updated on Wednesday, 11 March 2015 07:53